sv

Yerleşim Yeri (İkametgah) ve Diğer Adres Belgesi Sorgulama

54 Okunma — 27 Nisan 2021 09:56
Devletsel 2 30

Yerleşim Yeri (İkametgah) ve Diğer Adres Belgesi Sorgulama

Yeni bir iş yeri açacağınızda ya da iş görüşmelerinizde ikametgah bilgisi talep edilir. Bu belge, Türkiye Cumhuriyetin’de yaşadığınızı gösteren devlet kayıtlarında yer alan resmi bir belgedir. Resmi olduğundan dolayı son derece güvenli olan bu belgelerde tek bir adres yazılır. Birçok eviniz olmasına rağmen bir adresinizi ikametgah göstermeniz gerekir. Yerleşim Yeri (İkametgah) ve Diğer Adres Belgesi Sorgulama aslında çok kolaydır. Adres sorgulama https://www.turkiye.gov.tr/nvi-yerlesim-yeri-ve-diger-adres-belgesi-sorgulama sitesinden saniyeler içerisinde yapılabilir. İstenilen belgeleri e-devlet ikametgâh sorgulama kısmından da yapılabilir. Eskiden muhtarlıklar tarafından sağlanan bu hizmet, artık dijital platformlarda ve hızlı bir şekilde sıra olmadan sizi çözüme kavuşturuyor.

Adres sorgulama

Bazı kurum ya da kuruluşlar sizden adres bilgilerinizi talep edebilir. Devletin kayıtlarında bulunan resmi olarak belgelenen kişinin yaşadığı adrese ikametgah denir. Bu verilerin güncel olması, başvuru yapacağınız kurum, kuruluş ya da iş tarafından oldukça önemlidir. Eskiden sadece muhtarlıklardan alınabilen bu belge, artık ikametgah belgesi e-devlet tarafından da sağlanmakta. Adres sorgulama işlemi kısa bir sürede ve tek tıkla bu sayede internet ortamı üzerinden sağlanabilir. Sıra bekleme zahmeti olmadan zamana kaybı yaşamadan talep ettiğiniz bu belge de resmi belge niteliğindedir. Birçok mülkünüz olsa dahi sadece bir adreste ikametgah ettiğinizi gösterebilirsiniz. Evinize talep ettiğiniz evraklar, dosyalar vb. için adresinizin güncel olması son derece önemlidir.

İkametgah sorgulama

Çeşitli kurum ve kuruluşların talep ettiği ikametgah belgesi kişinin T.C üzerinde yaşadığı adresi gösteren resmi belgedir. Bu belgede sadece 1 adres yer alır. Eskiden ikametgah sorgulama her ne kadar zor olsa da artık çok kolaydır. E-devlet ikametgah sorgulama hizmeti de vermektedir. Bu belgeye ulaşmak için bir e-devlet şifrenizin olması gerekir. Eğer yoksa en yakın PTT şubesine giderek şifre talebinde bulunabilir ve şifrenizi 2 TL’ye alabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra kimliğinizi doğrulayın. Belge talep nedenini seçin ve dosyayı indirin. Dosyayı ister elektronik ortamda isterseniz de çıktı olarak kullanmanız mümkün.

edevlet ikametgah

Yeni bir iş yeri alacaksınız ancak ikametgâh belgesi mi lazım? Beklemeye hiç vaktiniz yok mu? O zaman tek yapmanız gereken mobil ya da herhangi bir cihazdan edevlet ikametgah belgesi sorgulatmak. Kısa sürede sıra derdi olmadan birkaç tıkla belgenizi alabilmeniz mümkün. E-devletten adres belgesi almak için bir şifreniz olması gerekiyor. T.C kimlik numaranız ile size en yakında bulunan PTT’den şifre talep edebilirsiniz. Şifrenizi aldıktan sonra sisteme giriş yapın. İlk olarak ‘’kimliğimi doğrula’’ seçeneğine tıklayın. ‘’Belgenin neden verileceği’’ seçeneğine tıklayın. Seçeneklerde çıkan sebeplerden birini seçin. Bilgilerinizin tam ve eksiksiz girildiğinden emin olduktan sonra ‘’sorgula’’ butonuna tıklayın. Karşınıza ikametgâh belgesi çıkacaktır. ‘’dosyayı indir’’ seçeneğinden bu belgeyi indirebilir, çıktısını alarak gerekli mercilere kolayca ulaştırabilirsiniz.

E devlet ikametgah belgesi

Uzun saatler, bitmek bilmeyen kuyruklarda adres belgesi talebine son! Eskiden muhtarlıklardan ve nüfus müdürlüğünden alınan ikametgah belgesi artık dijital ortamdan da saniyeler içerisinde alınıyor. Nasıl mı? E devlet ikametgah belgesi sayesinde kısa sürede adres sorgulamayı gerçekleştirebilir ve belgenizi alabilirsiniz. Aldığınız bu belge talep eden kurum ya da kuruluşça resmi belge olarak kabul edilir. İş başvurularında da bu belge sıkça talep edilmektedir. Birden fazla mülk sahibi olunsa da e-devlette sadece bir adet adrese kayıtlı olma şansı vardır. E -devlet üzerinden bu belgenin sorgulamasını yapmak için bir şifreniz olması gerekmektedir. Şifreniz yoksa en yakın PTT şubesinden şifre edinebilirsiniz.

İkametgah belgesi e devlet

Yeni bir işe başvurdunuz ancak ikametgah belgesi mi istendi? Muhtarlıkta beklemeye hiç vaktiniz yok mu? Tek yapmanız gereken bir cihazdan ya da kullandığınız mobil cihazdan hızlıca e devlet sistemine ulaşmak. Bu sistem sayesinde talep edilen resmi belge yani ikametgah belgesi saniyeler içerisinde elinizde! Evrak teslimatı gibi resmi evrakların adresinize ulaşabilmesi için en sık bulunduğunuz adresi belirtmeniz önemli. Herhangi bir adres değişikliği durumunda yetkili mercilere adres değişiklik talebinde bulunabilirsiniz. Güncel adresinize ve istediğiniz ikametgah belgesi e devlet tarafından ulaşabilirsiniz. Dilerseniz çıktı alıp elden teslim edebilir dilerseniz bu belgeyi internet ortamı üzerinden talep eden mercilere gönderebilirsiniz.

  • Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Yerleşim Yeri (İkametgah) ve Diğer Adres Belgesi Sorgulama