Yetim Maaşı Çeyiz Parası Alana Bağlanır Mı?

38 Okunma — 19 Aralık 2021 16:01
Devletsel.Com Basliklari Kurumsal 6 1

İçindekiler;

Yetim Maaşı Çeyiz Parası Alana Bağlanır Mı?

Yetim maaşı alanlara bir defaya mahsus verilen çeyiz parası hakkında merak edilenleri bu yazımızın içeriğinde topladık. 

Çeyiz parası almış olanların yetim maaşı alıp alamayacakları konusu dikkat çekmektedir. Özellikle evlilik için gereken yardımlardan biri olan bu yardım, başvuru esasına bağlıdır. Başvurunun ardından 3-4 ay içinde yapılacak olan bu yardım, Ankara’dan yapılmaktadır. Yani herkes bu parayı tek bir noktadan alabilmektedir. Bu durumun ilerleyen zamanlarda e-devlet üzerinden başvuru yapılarak ödemelerin de PTT süreciyle birlikte sürdürülmesi tahmin edilmektedir. Ancak şu an için bu mümkün değildir. 

Çeyiz Parası Almanın Şartları Nelerdir?

Anne ya da babasından yetim aylığı alan kız çocuklarına bir defaya mahsus çeyiz yardımı yapılıyor. Çeyiz parası almanın şartları ise oldukça önemlidir. Bunlar:

  • Anne ya da babasından yetim aylığı alıyor olmak
  • İlk evliliğini yapacak olmak
  • 1.10.2008 tarihinden itibaren yetim aylığı alıyor olmaktır.

Bu şartlara uygun olan kişilerin başvuru yapması ve ödeme bildirimi geldikten sonra Ankara’ya giderek parasını alması gerekmektedir. 

Çeyiz Parası Ne Kadar?

Peki çeyiz parası ne kadar? İşte bu soruya cevap vermek oldukça zor. Çünkü herkesin aldığı maaş değişmektedir. Alınan maaşın 24 aylık tutarının çeyiz parası olarak ödeneceği bilinmektedir. Bu yüzden alınacak ücretin kişinin aldığı yetim aylığına göre değişeceği bilinmektedir.  SGK, Emekli Sandığı ve Bağkur’dan emekli aylığı alan kız çocukları bu parayı başvurularını takip eden süre sonunda alabilmektedir. 

Yetim Aylığı Hesaplama

Yetim aylığı hesaplama konusu ise belirttiğimiz gibi değişkendir. Bu yüzden emekli olunan sigorta kurumuna göre bağlanacak aylık miktarı da değişecektir. Kız çocuklarının ilk evliliklerini yapacak olması ve evliliğinin öncesinde yetim aylığı alıyor olmaları gerekmektedir. Bu sürecin en iyi şekilde belirlenmesini sağlayacak çalışmalarla birlikte başvuru sürecinizi yasal olarak sürdürebilirsiniz. 

Bir diğer merak edilen husus ise çeyiz parası alana bir daha yetim aylığı bağlanıp bağlanamayacağı konusudur. Bu mümkündür. Çeyiz alıp boşanan ya da dul kalan kız çocuklarına babalarından ya da annelerinden yetim aylığı yeniden bağlanabilmektedir.

Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Sıradaki içerik:

Yetim Maaşı Çeyiz Parası Alana Bağlanır Mı?