sv

Yıllık İzin Süreleri Kaç Gündür?

86 Okunma — 28 Şubat 2021 11:48
avans yillik izin kullanimi 1


Yıllık İzin Süreleri Kaç Gündür?

Yıllık izin, bir kişinin aynı iş yerinde en az 1 yıl süre ile çalışması sonucunda hak ettiği izin süresidir. Yıllık izin anayasal haktır. 1 yıl boyunca yorulan çalışanın dinlenmesi için verilen bu hak, kıdem süresine göre farklılık gösterir. Kıdem göre yıllık izin hesaplaması nasıl yapılır? Yazımızın devamında yıllık izin ile ilgili tüm merak ettiklerinizin cevabına ulaşabilirsiniz.

Kıdeme Göre Yıllık İzin Hakkı

Yıllık izin hakkı kıdeme göre farklılık göstereceğinden herkesin izni eşit değildir. Kıdemlere göre yıllık izin hakları aşağıda belirtilmiştir.

  • 1 yıldan 5 yıla kadar 14 gün yıllık izin hakkı
  • 5 yıldan 15 yıla kadar 20 gün yıllık izin hakkı
  • 15 yıl ve daha fazla çalışanlar için ise 26 gün

Kıdeme göre yıllık izin hakları yukarıdaki gibidir. Yıllık izin hakkını yaş faktörü de etkilemektedir. 18 yaş ve altı ile 50 yaş ve üzerinin yıllık izni 20 günden az olamaz. Yıllık izin süreleri sözleşme ile daha az olmamak şartı ile daha fazlada olması mümkündür.

Yıllık İzin Hakkı Ne Zaman Kazanılır?

avans yillik izin kullanimi 1

Çalışanın aynı iş yerinde çalışma süresi en az bir yılının dolması ile yıllık izne hak kazanmış sayılır, yıllık izne çıkacak kişi aynı iş yerinde çalıştığı çalışma arkadaşları ile plan yaparak ona göre izne ayrılır. Aynı anda izne ayrılmaları iş yerinin zararına olacağı için böylesi daha doğrudur.

Yıllık İznin Ücret Hesaplaması

Yıllık izin yasal bir haktır ve ücretlidir. Yani kaç gün izin hakkınız var ise çalışmadığınız günlerin ücretini yine alacaksınız. Unutulmaması gereken şey ise, yıllık izin ücretine primler, mesai ücretleri gibi ek ödemeler dahil olmaz. Maaşınızı o ay kaç çekiyorsa gün sayısına bölüp günlük kazandığınız ücreti hesaplayın. Daha sonra ise yıllık izin gününüzün sayısı ile günlük kazandığınız ücret ile çarpın, çıkan sonuç sizin yıllık izin ücretinizdir. Örneğin 3000 TL maaş ile çalışıyorsanız o ay 30 çekiyorsa günlük ücretiniz 100 TL’dir. 20 gün yıllık izin hakkınızın olduğunu varsayarsak, 100×20=2000 TL yıllık izin ücreti alacaksınız demektir

Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

 

.

 

Sıradaki içerik:

Yıllık İzin Süreleri Kaç Gündür?