sv

YKS Başvuruları E Devlet Üzerinden Yapılabilecek!

74 Okunma — 10 Şubat 2021 10:37
947d538cdcb0264ed6004218257b337a49c6776e

Son dönemlerde karşımızda yer alan ve kendine has bir yapıda ilerleme yaşayan ÖSYM, özellikle kendine göre bir dengede ve yenilikte hizmet sunuyor. Öğrencilerin işini kolaylaştıracak olan bu yeni uygulama, herkes için çok daha etkili bir hale gelecek diyebiliriz. Yeni güncelleme ile YKS başvurusunu yapabileceksiniz.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, yaklaşmakta olan YKS başvurularının artık e-Devlet üzerinden yapılabileceğini açıkladı. Önceden başvuru merkezlerine gitmek zorunda kalan adaylar, yeni değişiklikle birlikte kimlik bilgileri ve HES kodu ile e-Devlet üzerinden YKS başvurusu yapabilecek.

YKS işlemlerin çoğu online yapılabiliyor!

947d538cdcb0264ed6004218257b337a49c6776e

Bugüne kadar Yükseköğretim Kurumları Sınavı başvuruları için adayların belgeleriyle birlikte başvuru merkezlerine gitmesi gerekiyordu. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, son yaptığı açıklamayla birlikte bu prosedürün değiştiğini ve adayların artık kolay bir şekilde e-Devlet üzerinden başvuru yapabileceklerini açıkladı.

T.C kimlik kartı ve e-Devlet şifresi ile birlikte sistem üzerinden başvuru yapılabileceğini dile getiren Aygün, adayların hangi başvuru yöntemini seçerse seçsin HES kodunu kullanmasının zorunlu olduğunu belirtti.

Aygün, başvuruların 4 Şubat’ta başlayacağını ve 2 Mart’ta sona ereceğini dile getirirken, sınavlara ilişkin ayrıntıların 2021 – YKS klavuzunda verileceğini açıkladı. Daha önce ÖSYM’ye yapılan başvurularda adayların fotoğrafı sisteme girilmediği zaman, başvuru merkezlerine fotoğraf ibrazında bulunulması gerekiyordu.

ÖSYM Başkanı, bu durumun artık geçerli olmayacağını ve adayların TC kimlik kartlarında yer alan fotoğrafın sisteme direkt aktarılacağını açıkladı. Aygün, aynı zamanda adayların hangi başvuru yöntemini seçerse seçsin HES kodu bildirmelerinin zorunlu olduğunu belirtti.