Zam Artışlarından Sonra Mezarlara da Zam Geldi! İşte Güncel Tutarlar

47 Okunma — 14 Aralık 2021 10:31
1 46

İçindekiler;

Zam Artışlarından Sonra Mezarlara da Zam Geldi! İşte Güncel Tutarlar

Dolar endeksinin sürekli yükselişte olması birçok sektörde fiyatların iki katına yükselmesine sebep oldu. Bu artıştan son olarak darbe alan mezarlıklardaki fiyat artışı ise vatandaşlara pes dedirtti. Artan mezarlık ve mezar yeri ücretleri vatandaşın kara kara düşünmesine sebep oldu. Ankara, İstanbul ve İzmir gibi şehirlerde bir nebze de olsa vatandaşı rahatlatan fiyatlar bulunurken bazı şehirlerdeki inanılmaz mezarlık fiyatı artışı, vatandaşları zor durumda bırakacak gibi görünüyor.

Mezar Yeri ve Mezar Fiyatlarına İlk Zam Haberi Samsun’dan Geldi!

 Yoğun bir hayat temposu geçirdikten sonra ebedi olarak yaşayacakları mezar yeri fiyatlarına zam geldiğini öğrenen vatandaşlar, trajikomik açıklamalarda bulunuyor. Samsun Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklama ile şu an için 13 bin lira olan mezar yerlerinin 2022 yılında 20 bin liraya çıkarılacağı belirtilmişti.

1 46

Belediyenin bu alanda yapmış olduğu açıklama ise mizah kültürümüze yeni bir söylem ekledi. Dolar ve Euro’daki artışın mezar yerlerine de yansıdığı yönünde yapılan açıklama, vatandaşın ağlanacak olan haline gülmesine sebep oldu. Mezar fiyatlarındaki bu artış, vicdan ve merhamet duygusunun da Türkiye’de bitmiş olduğunun bir resmini halka gösteriyor.

Türkiye’de Ölmek de Çok Pahalı!

 Samsun’da mezarlık fiyatlarına yapılan zam sonrası vatandaşlar artık ölmek de pahalı yorumlarında bulundu. Mezar yerlerine gelen zamma açıklama olarak Dolar ve Euro’nun artışının sebep olduğunun gösterilmesi ise vatandaşla alay etmek anlamına geldi. Samsun Belediyesinin açıklamasına göre çocuk mezarlarının ise ücretsiz olduğu belirtildi.

Mezar ücretlerini öğrenmek için yakın bir akrabamızın defin işlemine katılmamız gerekiyor. Bu işlemler için devletin belirlediği fiyatlar geçerli oluyor. Ancak Samsun Büyükşehir Belediyesinin yapmış olduğu bu açıklama, vatandaşlara verilen değeri bir kez daha gözler önüne seriyor.

Ölen kişinin gömüleceği yer olan mezar yeri fiyatlarının bu derece yüksek fiyatlı olması, Türkiye’de ölmenin de çok pahalı olduğu anlamına geldi. Aile kabristanı olarak alınan mezarlar veya tek kişilik mezarları önceden alma durumunu akıllara getiren bu zam haberi vatandaşın mağduriyetini de bir kez daha gözler önüne seriyor.

Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

 

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Zam Artışlarından Sonra Mezarlara da Zam Geldi! İşte Güncel Tutarlar